Strona główna / BESKIDY - JAN PAWEŁ II / Beskidy przewodnik / Beskid Mały / Szlaki / czarny Rzyki
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Szlak czarny: Rzyki Jagódki – Groń Jana Pawła II

Beskid Mały

Szlak czarny: Rzyki Jagódki – Groń Jana Pawła II

1 godz./45 min ok. 350 m różnicy poziomów.

 

Jest to najkrótszy i wydaje się najłatwiejszy szlak prowadzący na Groń Jana Pawła II, oraz Leskowiec. Prowadzi on na najbardziej znane i najpopularniejsze szczyty w Beskidzie Małym. Znajduje się tam schronisko PTTK Pod Leskowcem, kaplica z krzyżem „Ludziom Gór”, a ze szczytów roztaczają się rozległe panoramy. Został wyznakowany w latach 50. XX w. przez działaczy Oddziału PTTK w Wadowicach.

Szlak zaczyna się na pętli autobusowej w Rzykach Jagódkach. Tam też znajduje się sklep spożywczy w którym można zrobić ostatnie zakupy za drogę. Na początek szlak prowadzi droga asfaltową delikatnie pod górę, mając z prawej strony potok.

Po 15 min szlak skręca w lewo koło starej kuźni. Opuszcza drogę asfaltową i prowadzi kamienistą drogą gruntową. Po kolejnych 100 m skręca w lewo w las. Od tego miejsca rozpoczyna się bardziej strome podejście beskidzkim stokiem.

Po dalszych 20 min szlak prowadzi górskim płajem, a z lewej strony pojawia się krzyż – kapliczka beskidzka. Ławeczka zachęca do spoczynku. Prosto płajem prowadzi tzw. „Szlak Serduszek” – jest to łagodniejsza wersja wyjścia na górę.

Szlak serduszek został wyznakowany w związku z budową Kaplicy na Groniu Jana Pawła II przez Stefana Jakubowskiego z Andrychowa. Szlak ten miał być alternatywą do czarnego szlaku turystycznego aby ludzie starsi mogli dotrzeć na górę.

Szlak czarny skręca w prawo. Początkowo dość ostro wznosi się do góry. Na tym odcinku szlak prowadzi przez bukowy las, typowy dla regla dolnego w Beskidach. Po niedługim czasie górska ścieżka traci swoją początkową stromiznę. Z prawej pojawiają się wiatrołomy dzięki którym otworzyły się widoki na stoki Łamanej Skały, szczyty Potrójnej, Jawornicy. 

Szlak prowadzi przez ciekawe miejsce. Stukając mocniej kijem lub tupiąc w ziemię słychać głuchy odgłos, jakby poniżej buła pustka. Dzieje się tak ponieważ buki rosnąc na litej skale fliszu karpackiego tylko częściowo wciskają się w skalne szczeliny. Gross korzeni pozostaje na skale, tworząc poplątany labirynt w którym powstały liczne dziury powietrzne. Są one przykryte cienką warstwą spróchniałego materiału, który nie wnika do wnętrza komór powietrznych.

Po kolejnych 20 min od krzyża wchodzimy na grzbiet główny Beskidu Małego opadający z Leskowca na Groń Jana Pawła II. W lewo do schroniska, oraz na szczyt Gronia 5 min. do kaplicy. W prawo na szczyt Leskowca 15 min. Wokół wspaniała przyroda – buki dolnoreglowe, górnej granicy regla dolnego. O tych bukach pisał nauczyciel wadowickiego gimnazjum Tadeusz Szantroch w wierszu „Buki na Leskowcu”.

Ze względu na unikatową przyrodę na szczytach Leskowca i Gronia Jana Pawła II miał powstać pod koniec lat 90. XX w. rezerwat chroniący buki. Niestety przyszła reforma administracyjna i nie doszło do powstania kolejnego rezerwatu w Beskidzie Małym. Na szczęście niektóre projekty ochrony przyrody doszły do skutku. Z dniem 31 grudnia 1999 r. powstał Park Krajobrazowy Beskidu Małego.

 

 • Szlaki Beskidu Małego >>>

 • Panorama z Leskowca >>>

 • Hrabskie Buty >>>

 • Groń Jana Pawła II >>>

 • Góra Żar - Szybowce, paralotnie w Beskidach >>>

 • Miejscowości w Beskidzie Małym >>>

 • Przewodnik po Beskidach powrót >>>

 • Beskidy strona główna >>>
 • Przewodnik poetycki po Beskidach >>>
 • Babia Góra  >>>
 • © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
  Webmaster: PROMEDIA